ul. Jagiellońska 86/6, Szczecin tel. 792 961 393

Wzrost cen a wysokość alimentów

20 lutego 2022

Wysokie rachunki za prąd i gaz, więcej pieniędzy wydanych na żywność i artykuły higieniczne, świadczenia społeczne (jak np. 500+) tracą na wartości…

Czy wzrost cen uzasadnia podniesienie wysokości alimentów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zgodnie z art. 138 k.r.o. w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Z kolei zgodnie z art. 135 § 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od:
1) usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego
oraz
2) zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Wzrost cen na przestrzeni kilku lat niewątpliwie jest „zmianą stosunków” o której mowa w przepisie. Zgodnie z orzecznictwem „przez zmianę stosunków rozumieć należy wszelkie modyfikacje w statusie ekonomicznym stron mające wpływ zarówno na zwiększenie, jak i na zmniejszenie zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zwiększenie lub zmniejszenie zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego” (wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. akt VI RCa 253/19).

W wyniku wzrostu cen, co do zasady, zwiększa się kwota wydatków na usprawiedliwione potrzeby małoletniego. Należy jednak zawsze pamiętać o drugim czynniku mającym wpływ na wysokość alimentów czyli o zarobkowych i majątkowych możliwościach zobowiązanego. Jeśli możliwości zarobkowe zobowiązanego rodzica uległy zmniejszeniu, ubieganie się o zwiększenie wysokości alimentów z powodu wzrostu cen może być nieskuteczne.

Istotne znaczenie ma także czas, jaki upłynął od ostatniego orzekania o alimentach. Sąd Okręgowy w Kielcach wyrokiem z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. akt II Ca 1150/13 utrzymał wyrok oddalający powództwo o podwyższenie alimentów, wskazując że „ogólny wzrost cen nie jest na tyle duży, by pozwalał ustalić znaczący wzrost kosztów utrzymania powódki po upływie jednego roku”.

 

PODSUMOWANIE
Wzrost cen może być powodem do podwyższenia alimentów – jest to bowiem istotna zmiana. Należy jednak liczyć się z tym, że Sąd oprócz potrzeb dziecka bierze także pod uwagę zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego rodzica. Istotny jest także czas jaki upłynął od ostatniego orzekania.