Trybunał Konstytucyjny dziś orzekł o tym, że art. 598 16 § 1 w związku z art. 598 15 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805, ze zm.) w zakresie, w jakim obejmują sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków związane jest z zachowaniem dziecka, niewywołanym przez osobę, pod której pieczą dziecko to się znajduje, są niezgodne z art. 48 ust. 1 zdanie drugie oraz art. 72 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Ww. przepisy k.p.c. dotyczące sankcji za utrudnianie kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją w zakresie obejmującym sytuacje, w których niewłaściwe wykonywanie lub niewykonywanie obowiązków przez rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem wynika z woli samego dziecka. Czyli nie jest zgodne z Konstytucją karanie rodzica w sytuacji, gdy dziecko nie chciało kontaktu z drugim rodzicem.
Skutkiem wyroku NIE JEST utrata mocy obowiązywania zaskarżonych przepisów, ale wyeliminowanie wskazanego zakresu.
W wyniku dzisiejszego wyroku „sądy obowiązane będą z urzędu wziąć pod uwagę, czy do niewykonania czy niewłaściwego wykonania obowiązku przez osobę, pod której pieczą znajduje się dziecko, doszło w wyniku uwzględnienia woli dziecka wyrażonej samodzielnie bez wpływu osoby, pod której pieczą się ono znajduje”.