Polskie prawo przewiduje możliwość nałożenia sankcji pieniężnej za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.
Stosowny wniosek można złożyć jeżeli rodzic u którego dziecko mieszka nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.
Sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tego rodzica najpierw jedynie zagrozi nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. Jeżeli takie „pogrożenie” Sądu nie przynosi efektu i kontakty nadal są utrudniane sąd opiekuńczy nakazuje zapłatę wcześniej ustalonej sumy pieniężnej stosownie do liczby naruszeń.
Jak wynika z powyższego wskazana kwota nie jest grzywnąNależy się ona rodzicowi, któremu kontakt z dzieckiem był utrudniany.
Inne ważne informacje dotyczące utrudniania kontaktu rodzica z dzieckiem:
Powyższy wpis artykuł został opublikowany w związku z Międzynarodowym Dniem Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (25 kwietnia).
Alienacja rodzicielska to zachowania prowadzące do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a jednym z rodziców. Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej ma charakter akcji społecznej ukierunkowanej na uświadamianie społeczeństwa o istnieniu tego zjawiska i negatywnych skutków dla dzieci.
W ramach pracy w Kancelarii udzielam indywidualnych porad prawnych oraz prowadzę sprawy związane z prawem rodzinnym. Jeśli masz pytania – zapraszam do kontaktu.