JAZDA W STANIE NIETRZEŹWOŚCI – czy Sąd MUSI orzec zakaz prowadzenia pojazdów?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy w pierwszej kolejności rozróżnić jazdę „w stanie nietrzeźwości” od jazdy „w stanie po użyciu alkoholu”.
Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu stanowi WYKROCZENIE o którym mowa w art. 87 Kodeksu wykroczeń. Stan po użyciu alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Natomiast prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi PRZESTĘPSTWO określone w art. 178a § 1 Kodeksu karnego). Ma miejsce wtedy gdy zawartość alkoholu w organizmie kierowcy wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Kto popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu znajdując się w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 k.k.).
W razie skazania ze przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju.
Zgodnie z przepisem Sąd MUSI orzec zakaz prowadzenia pojazdu i to na okres nie krótszy niż 3 lata.
Sąd stosuje przepis w razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Są jednak sytuacje, w których pomimo prowadzenia przez sprawcę pojazdu w stanie nietrzeźwości Sąd nie orzeka zakazu prowadzenia pojazdów.
Może to mieć miejsce w przypadku:
WARUNKOWEGO UMORZENIA POSTĘPOWANIA (art. 66 k.k.) Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, przy spełnieniu przesłanek określonych w przepisie. W takim wypadku na Sądzie nie ciąży obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Należy pamiętać, że Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie tylko wobec sprawcy, który nie był wcześniej karany! (sprawcą niekaranym jest też sprawca, którego skazanie uległo zatarciu).
PROWADZENIA POJAZDU W MIEJSCU, KTÓRE NIE JEST OGÓLNODOSTĘPNE – przestępstwo z art. 178a k.k. popełnić można prowadząc pojazd w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Nie są to zatem miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób – np. na podwórku.
ZNIKOMEJ SPOŁECZNEJ SZKODLIWOŚCI CZYNU – w przypadku znikomej społecznej szkodliwości popełniony czyn nie jest przestępstwem, a sprawca zostaje uniewinniony. Przykładem sytuacji jest sprawa rozpoznawana przez Sąd Okręgowy w Kielcach (wyrok z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. akt IX Ka 1412/13) w której Sąd wskazał, że oskarżony wyjechał na ulicę tylko dlatego, że jego żona posiadająca prawo jazdy nie była w stanie sama pokonać zaspy śniegowej na posesji z której wyjeżdżał oskarżony. Włączanie się do ruchu oskarżonego ograniczyło się więc do pokonania kilku metrów (szerokości jezdni) i zatrzymania pojazdu którym dalej miała kierować jego żona. W świetle powyższego popełniony czyn nie stanowił przestępstwa.
Jak widać pomimo obowiązku Sądu, nawet prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości można uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów.